abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Peníze i život!

Finanční růst je nejčastějším důvodem úsilí člověka i základem každého úspěšného podnikání. Klíčem k němu jsou finanční znalosti. Znalosti, které těm, kdo je pěstují a rozvíjí, přináší klid, bezpečí, svobodu a bohatství, zatímco těm, kdo je nemají, bídu, stres a zoufalství.       

Jak to umíme s našimi penězi? Neplatíme zbytečné poplatky? Využíváme příležitosti a moderní finanční nástroje tak, aby nám vynášely? Rozpoznáme lepší finanční službu (za míň peněz, s vyšším efektem) než máme, když nám ji někdo nabídne?  

Tyto a mnohé další podněty řešíme v rámci naší vzdělávací a osvětové činnosti, která ještě nikomu nepadala složitá ani nudná. V reakcích účastníků naopak čteme, že získali mnohem víc, než čekali:

  • „Zjistila jsem, o kolik přicházím, když peníze neřeším. Bylo to pro mě překvapení. Jak i s celkem malými penězi se dají dělat velké věci.“
  • „Pochopil jsem, že má smysl finančně plánovat. Díky.“
  • „Nikdy mi nedošlo, jak jsou půjčky drahé. Je fajn umět si to spočítat.“
  • „Doteď jsme nepřemýšleli o tom, co má smysl pojistit, a že některá rizika vlastně kryjeme zbytečně dvakrát.“
  • „Otevřeli jste mi oči, nikdy jsem se nad investicemi takto nezamyslela“ …

Všichni můžeme porozumět produktům. Poznat dopady svých finančních rozhodnutí, rozpoznat finanční nástrahy i příležitosti a chceme-li i bohatnout …  

Jak to děláme? – Diskutováním s odborníky při hře FinGRplay.cz  

Portál s on-line hrou má 15tis registrovaných hráčů a stovky tisíc zobrazení. Využívají ho učitelé, lektoři, odborníci, ale i studenti, rodiče či běžná veřejnost. Na své si tu přijdou všichni, protože příběh hry lze nastavit na míru skupině - jednoduše i složitě.  A hra je k dispozici zdarma a bez omezení.  

(Vznik hry oficiálně podpořila Pracovní skupina pro finanční vzdělávání, odbor vnitřního trhu Ministerstva financí, Aliance proti dluhům, odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra a Ministerstvo školství. Financování vývoje a správy se ujala poradenská společnost Broker Consulting a investiční společnost Generali Investments.)

Za sebe, za rodinu i za kraj

Hrát můžeme kdykoli a kdekoli máme chuť a připojení k internetu. Výsledky hraní vstupují do žebříčků. Na žádost je tu možnost zakládat a hrát vlastní turnaje.

Zatímco podmínky se mění, cíl je vždy stejný. Provést rodinu úspěšně finančním životem, splnit její cíle a na konci hry mít rodinu co nejlépe finančně zajištěnou. Hrajeme 20 různých příjmových situací, historické i náhodné scénáře vývoje finančních trhů, a nejrůznější události, dle zaměření akce.  

Svým výsledkem hráč ovlivní i umístění svého kraje v žebříčku krajů. Tomu nyní vévodí Vysočina.    

Komu je hra určena

Hru zvládnou děti od 15 let, horní hranice není omezena. Hra před vstupem do finančního života umožní se zorientovat, pohlédnout do finanční budoucnost, začít pak lépe a s větší jistotou. 

Jak to probíhá?

Provázíme rodinu, hospodaříme s jejími penězi, snažíme se splnit její cíle v 10 kolech, kde každé kolo představuje tři roky života rodiny. První hra zabere tak hodinu času, každé další hraní zvládneme už za 20 - 30min. Hra pracuje na aktuálním modelu finančních produktů s reálnými úrokovými sazbami, jen výpočty nezahrnují daně a inflaci. Počítám-li s tím, i pokud ne, model dává velmi reálné výstupy.

Jak si hru zahrát?

Hra je dostupná na adrese fingrplay.cz. Kliknutím na „zahraj si“ na rozcestníku se dostaneme do základní hry (k hraní je ještě před tím nutné se registrovat, aby hra mohla přiřadit výsledek konkrétnímu hráči a umístit ho do žebříčku).

Začátečníkům je určena hra s průvodcem, pokročilejším turnaje na pozvánku.  

O možnost zakládat vlastní turnaje se žádá na stránce Info pro koordinátory.

Co hraním získám?

Prožiju tu 30 let finančního života za 1 hodinu. Vyzkouším si své schopnosti hospodařit a plnit finanční cíle. Poznám dopady svých finančních rozhodnutí i finanční produkty.

Některé turnaje hrajeme o ceny, jiné o výsledek. Skutečným vítězem však je ten, kdo se svým penězům naučí vládnout - získá tím nemalé částky …   

Co získáme všichni?

Šanci na lepší finanční budoucnost, byznys i společnost bez zbytečného zadlužování a růst životní úrovně.       

Přidejte se, šiřme znalosti společně!

Za ABCfv

Martina Václavíková

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES