abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Výroba dlužníků v Čechách

Do dluhů se může v dnešní době snadno dostat každý. Dlužník rovná se delikvent už neplatí. Stále více rodin se stává hříčkou v koloběhu byznysu s dluhy. A že jde o byznys velmi výnosný, o tom není pochyb. Například firem poskytujících nebankovní půjčky operuje na českém trhu neuvěřitelných 34 tisíc. To ani zdaleka nejsou všichni, koho byznys s dluhy dobře živí (inkasní agentury, právní kanceláře, exekutoři …). Jde o velmi vlivnou skupinu, a proto se zde práva stále dovoláváme marně. Slovy britského historika, profesora z Harvardu Nialla Fergusona „Odměna za to, že se člověk vyzná, je obrovská. A tresty za neznalost finanční ještě nikdy nebyly tak tvrdé.“

Jedním z nejaktivnějších výrobců dlužníků je dopravní podnik a nezaplacené pokuty za jízdy na černo. Dalším jsou nezaplacené paušály či faktury za služby mobilních operátorů. V sítích těchto dvou výrobců se až nepříjemně často ocitá nezletilá mládež. Dalším příkladem jsou nezaplacené faktury za odpad, vystavované obecními úřady. Nachytat důvěřivé lidi se však velmi dobře daří i finančním institucím. Na jejich triky s půjčkami (skryté poplatky, kreditní karty, kontokorenty, spotřebitelské úvěry), doplácejí tisíce lidí.

Na začátku je vždy to samé. Neznalost, nepozornost a neřešení. Kdy už si řekneme dost? A obrátíme svou pozornost k lepší finanční budoucnosti?

Finanční trh není jen místo nástrah ale i místo příležitostí. Rozdíl mezi tím, kdo zde platí, a tím, kdo vydělává, je ve finančních znalostech. A naše znalosti velmi zaostávají, zatímco finanční trh se posledních 20 let stále rozvíjí. Naše neznalost je to, co živí finanční predátory, umožňuje jim parazitovat na našich příjmech a výdělcích a nechávat za sebou zástupy nešťastných lidí. Jak dlouho to dovolíme? Necháme si zadlužit i budoucí generaci?

S právem to bude trvat déle, něco však můžeme dělat už dnes. Zlepšit své finanční znalosti přeci může a měl by chtít každý!

Zdroj obrázku a na něm uvedených dat: www.finparada.cz a Solus z 18.4. 2013

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES