abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Držme krok s dobou - digitalizace ve finančním vzdělávání

Zatímco učitelé dovolenkují, rozhlížíme se po užitečných zdrojích pro zábavnější výuku i po šikovných nástrojích. Hodí se každému, proto je sdílíme:  

Digitalizace pokračuje a dává nám další informace i nové možnosti kontroly. Po odtajnění rozpočtů se díky registru smluv můžeme podívat hlouběji do správy majetku naší obce, města či jakékoli státní instituce. Dozvíme se tu například jakou smlouvu letos uzavřela Vysoká škola ekonomická v Praze se společností Partners (zde).    

GeoGebra – šikovný nástroj pro zobrazování efektu úroků v grafech. Jednoduchý a složený úrok, plán splátek (refinancování) či složený úrok v tabulce už tu zpracoval někdo před námi, ale můžeme se jimi i jen inspirovat a vytvořit graf či tabulku vlastní.

O WolframuAlpha jsme už informovali, přidáváme pár příkladů využití:

  • Máš kreditní (úvěrovou kartu) s využitým úvěrovým rámcem 20 000 Kč. Splácíš měsíčně 587,03 Kč pod dobu 5 let. Kolik zaplatíš na úrocích? 15 222 Kč – koukni na to. Čerpáš-li rámec dál, pak ještě mnohem víc …
  • Investuji 1 000 Kč na 8% ročně. Jakou hodnotu bude mít investovaná tisícovka za 30 let? 10 061 Kč.
  • Každý si může zkusit namodelovat investici s vlastními částkami: s dalšími ročními vklady i ročními výběry, zvolit svůj přístup k riziku v kalkulačce WolframAlpha zde (lze tu přidat také zdanění či inflaci).

Čas jsou peníze. Těm, kdo nechtějí trávit dlouhé hodiny na úřadech, se může hodit aplikace podejto.cz, kterou lze podávat dokumenty elektronicky (je k tomu třeba mít aktivní datovou schránku).

Bojíte se dluhů u Vašeho obchodního partnera? V aplikaci Detail.cz získáte podle jména či IČ (i OSVČ) základní ekonomické údaje z účetních uzávěrek, insolvenčního rejstříku ale také např. informace z médií. 

Mapa samosprávy může posloužit Vašemu investování do nemovitostí či při výběru místa k bydlení. Zadáte adresu a v mapě se seznámíte s územními dokumenty radnic v blízkém i širším okolí. Lze zde jednoduše najít např. informace o záměru výstavby, prodeje nebo pronájmu obecních nemovitostí.

V RealReality se dozvíte víc o lokalitě, kde sháníte či kupujete nemovitost, zatím hlučnost, čistotu vzduchu, obslužnost, dopravu do budoucna snad i kriminalitu. Cenovou mapu pak poskytuje např. asociace realitních kanceláří, pražský magistrát či společnost Deloitte a Hyposervis (po registraci s nabídkou dalších služeb).

Konečně rozpočty veřejných institucí srozumitelné každému na wikiBudgets. Nahlédnout tak můžeme do hospodaření ministerstev, státních úřadů, měst a obcí, škol, nemocnic či příspěvkových organizací.

Aktualizované právní předpisy s věcným rejstříkem a fulltextovým vyhledáváním slov a frází umožní rychle najít všechny související předpisy, i jsou-li upravené více zákony. Finance a finanční právo má podle věcného rejstříku nejvíc přepisů ze všech oblastí.  

Nejoblíbenějším nástrojem zdarma pro správu osobních financí zůstávají eÚčty.cz.

Nalítli jsme obchodníkům? Podloudné praktiky jsou stále v hledáčku spotřebitelských organizací, které si je dělí podle příslušnosti. Domáhat svých práv se můžeme i mimo soudy tzv. mimosoudním řešením spotřebitelských sporů. Aktuálně se jim věnuje 6 organizací. Osobní finance jsou převážně v působnosti finančního arbitra. Nejčastěji jde o spory ze smluv o životním pojištění a spotřebitelském úvěru. Jak dopadly, můžeme zjistit ve veřejném seznamu všech rozhodnutí.

Hodit se může i kalkulátor RPSN na stránkách finančního arbitra.

A ještě z trochu širšího soudku, výpočet.cz nám pomůže s převody jednotek, s velikostmi oblečení, s alkoholem či kaloriemi v kalorické tabulce a alkololmetru ale také s nemocenskou, odvody a se spořením.

Digitalizace se rychle šíří. Aplikace vznikají a zanikají, mění vlastníky a obchodní modely. Sdílením lépe poznáme ty užitečné.    

Využíváte něco lepšího?

Dejte nám vědět, budeme šířit.

Za tým ABCfv

Martina Václavíková 

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES