abcfv.cz > Aktuality > Osobní finance

Slevy až 70 procent? Pozor, i slevy se mohou podražit

Prodejci moc dobře vědí, že Češi slevy milují. Proto se mezi obchodníky najdou i takoví, kteří povánoční nákupní horečky zneužívají.

Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo sleva použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu, popisuje oblíbený trik vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.

Nebo se stává, že některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu. Všechny podobné případy naplňují znaky klamavých obchodních praktik, a jsou tedy v rozporu se zákonem.

Určitě si dejte pozor na formulace typu slevy až 70 procent. Jejich hlavním cílem je totiž dostat vás do obchodu. Tam se však většinou ukáže, že maximální sleva se vztahuje pouze na pár kousků zboží, zatímco velká část sortimentu zůstává nezlevněna.

Můžete se také setkat s tvrzením, že na zlevněný sortiment neplatí záruka, případně je omezená. Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimku tvoří sleva, která byla poskytnuta pro vadu výrobku. Pro takovou vadu pak zboží reklamovat nelze, na všechny ostatní vady daného zboží záruka platí, vysvětluje Lukáš Zelený a dodává, že o důvodu takové slevy musí být zákazník při nákupu informován a tato skutečnost by měla být potvrzena i na dokladu o koupi. Nelze však poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To je obcházení zákona.

Nejednejte impulsivně a vždy si ověřte, zda je zboží opravdu zlevněné, a že takovým nákupem skutečně ušetříte.

Zdroj: iDnes


 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES