abcfv.cz > Aktuality > Osobní finance

Desatero zodpovědného zadlužování

Na počátku je vytoužená věc. Chcete si ji pořídit a nemáte dostatek finančních prostředků. Jedním z řešení je vzít si půjčku a postupně ji splácet. Příliš dlouze nad tím nepřemýšlíte. Za normální situace by se asi nic tak hrozného nedělo, ale v době finanční a ekonomické krize mohou snadno Vaše výdaje převýšit příjmy. A najednou je problém na světě.
Nezávislí finanční odborníci z bankovních i nebankovních institucí vypracovali na základě svých zkušeností desatero odpovědného zadlužování platného jak pro domácnosti, tak pro soukromé firmy a společnosti:

1. Nepůjčuji si na zbytečnosti

Vždy si nejdříve rozmyslím, zda předmět nebo služba, které si chci s pomocí úvěru pořídit, skutečně v současné době potřebuji. Nekupuji si novou plazmovou televizi jen proto, že ji mají sousedé. Za vlastní peníze mohu chtít, za půjčené musím potřebovat.

2. Nepřeplácím životnost

Nekupuji si na úvěr žádný produkt nebo službu, které budu splácet delší dobu, než je budu reálně užívat. Nebudu například splácet celý rok čtrnáctidenní dovolenou u moře, ale smysluplné je splácet patnáct let koupí pořízený byt.

3. Neriskuji úpadek (osobní bankrot)

Pečlivě si propočítám, jakou částku měsíčně si mohu vzhledem ke své ekonomické situaci (celkové výši příjmů) dovolit splácet. Vždy myslím i na zadní vrátka v podobě finanční rezervy na horší časy (měla by být alespoň na šest měsíců).

4. Nedůvěřuji každému

Pozorně si prověřím subjekt, který mi úvěr nabízí. Vždy myslím na to, že půjčky může v podstatě poskytovat kdokoliv. Společnosti, které si žadatele neprověřují, si obvykle kompenzují riziko výší úroků nebo jinými sankcemi. Důvěřuji, ale opatrně prověřuji.

5. Nejsem unáhlený

Neberu automaticky první nabídku půjčky, kterou dostanu. Pečlivě zvážím, který typ úvěru je pro mé potřeby nejvhodnější, nechvátám s výběrem a porovnávám různé podmínky.

6. Neporovnávám pouze úroky

Vždy si zjistím, kolik mě bude úvěr reálně stát včetně všech poplatků za správu úvěru, uzavření smlouvy a dalších. Neporovnávám úrokové sazby, ale roční procentní sazby nákladů (RPSN) a celkový objem peněz, který zaplatím.

7. Nepodepisuji neznámé

Vždy se podrobně seznámím se smlouvou a úvěrovými podmínkami včetně případných sankcí a pokut. Nepodepisuji nic, čemu jednoznačně nerozumím. V případě potřeby se poradím s odborníky nebo alespoň zkušenějšími lidmi ze svého okolí.

8. Nemyslím jen na současnost

Své závazky splácím řádně a včas a tím si buduji pozitivní úvěrovou historii kdykoliv do budoucna. Snáze a levněji si tak mohu event. příště půjčit znovu. V případě potřeby se pojistím pro situaci neschopnosti splácet v budoucnu.

9. Nepůjčuji si na splácení půjčky

Pokud přes veškerá opatření nastane situace, kdy nejsem schopný úvěr splácet, nepůjčuji si další peníze na vyrovnání dluhu. Snažím se domluvit řešení přímo s věřitelem.

10. Nevěřím na zázraky

Pokud jsem u seriózní bankovní či jiné finanční instituce se žádostí o úvěr odmítnut, zamyslím se znovu nad svou ekonomickou situací dříve, než budu jinde žádat o dražší úvěr. Pamatuji na to, že tím nechrání jen sebe, ale i mě.

(Podle materiálů provozovatele Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CCB - Czech Credit Bureau Praha).

Dr. Ing. Bohumil Tesařík

Zdroj: http://elektrika.cz/data/clanky/desatero-odpovedneho-zadluzovani

Článek vyšel také v časopise EvP 3-4/2012

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES