abcfv.cz > Aktuality > Osobní finance

Být bohatší znamená zapomenout na předsudky

„Pokud děláš, co jsi vždy dělal, dostaneš, co jsi vždy dostal.“ Říká známý filantrop Anthony Robbins. A s penězi to platí dvojnásob. Finančně úspěšní lidé se dívají dopředu a využívají příležitosti.

Warren Buffet americký miliardář začal prodávat coca-colu ve svých šesti letech. V 11 letech si koupil první akcii. Na té nevydělal, ale získal cennou lekci. Nyní je druhým nejbohatším mužem planety. 

Victor Niederhoffer, americký investor, vsadil vše na Thajské akcie v roce 1997. Stálo ho to všechen majetek.

Podobných příběhů bychom našli řadu, ale každý píšeme svůj vlastní příběh ...  

Náš vztah k penězům ovlivňují poměry, ve kterých jsme vyrostli. Finanční trh, produkty a služby se neustále vyvíjí (nepřetržitě od roku 1989). Finanční nástroje, které používali naši rodiče, se chovají dnes jinak, nejsou efektivní, přesto na nich trváme. Pro finanční úspěch je třeba dělat víc.

Z her Peníze navíc a FinGR play (sehráli jsme jich 13 121) to vyplývá jasně, stojí za to se nad tím zamyslet:

  • Hrajeme na jistotu - využíváme až příliš konzervativní finanční nástroje s nízkým výnosem (spořicí účet, termínovaný vklad, hotovost doma, ani stavební spoření už není, co bývalo). Jediná jistota, kterou s tím máme je, že zestárneme chudí. Banka i stát mění úrokové sazby i výši státního příspěvku. Pokud se jednomu či druhému nedostává, zvýší poplatky či daň (daň z výnosu činí 15% a strhává se automaticky). Banka ani stát neprofitují na tom, jak nám zhodnotí peníze ale na tom, kolik si půjčíme, kolik zaplatíme na poplatcích a na daních. Proto bychom jejich produkty měli využívat omezeně a krátkodobě. Peníze hodnotit jinde a lépe. Třeba tam, kde po třech letech neplatíme daň z výnosu a můžeme mít za 30 let trojnásobek toho, co vložíme.     
  • Radíme se s neznalci – téměř každý z nás si někdy naběhl. Křivdy si neseme s sebou tak úporně, že teď nevěříme nikomu nebo naopak věříme slepě. Dřív nebyly informace, tak nic jiného nezbývalo. Ale dnes? Každou informaci si můžeme snadno ověřit. Máme spoustu možností se učit. Ani nejlepší poradce neporadí dobře někomu, kdo neví, co chce a kolik kde má.
  • Začínáme pozdě – peníze začínáme řešit, až když je máme, a to je pozdě. Víme-li co od peněz chceme předem, nenecháme se pak strhnout, děláme míň chyb a máme my v moci peníze, nikoli peníze nás. Investovat začínáme zoufale pozdě, tak o tu nejlepší část rostoucí křivky přijdeme. Začnu-li hned, zjistím, co můžu čekat, že poklesy se tlumí pravidelným investováním či uzamykáním zisků, můžu začít s pětistovkou a nemám se čeho bát.     
  • Věříme na zázraky – například že se stát postará. Stát, který hospodaří se schodkem, nedotáhl penzijní reformu, ačkoli populace stárne a kde domoci se práva je zdlouhavé a obtížné. Ekonomická data říkají jasně, co si politik říci netroufne. Že postarat se můžeme jedině sami.

Svou finanční budoucnost máme ve svých rukou. Finančním vzděláváním si můžeme dost pomoci. Škoda každého dne, kdy o tom pochybujeme.  

tým ABCfv

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES