abcfv.cz > Aktuality > ABC fv

Zážitek nade vše

Osm let jezdíme do škol a hrajeme hru o penězích.

Žáci a studenti hrají ve skupinách. Provází rodinu finančním životem, plní její cíle, řeší různé překážky a události s dopadem do financí.

Jak se jim to daří a jak o penězích uvažují?

O zábavu i poučení není nouze.    

Je brzy ráno. Ve škole musíme být 20 minut před osmou, abychom hru i sebe připravili. Paní učitelka nás vítá, vede nás do třídy a dává rychlou informaci. „Jsou to sígři, ale chytří. Když chtějí, spolupracují skvěle. Probrali jsme nějakou teorii, teď se těší, co se dozví od vás a že si i něco zkusí“.   

Vytahujeme roll-up, nachystáme „bank“ a jdeme na to.

„Provedu vás hrou a tady Miloš bude bankéřovat. Jste připraveni?“

Výborně, seznamte se se svou rodinou … :

Rodina, kterou provázíte je tříčlenná. Jsou to mladí lidé, je jim 30 let - muž, žena, dítě. Nemají žádné finanční produkty kromě půjčky 50 000.

Od svých peněz (a od vašich schopností hospodáře) do budoucna chtějí 3 věci:

  1. Vlastní bydlení v hodnotě 3 milionů – co nejdříve, nejdéle však za 9 let.
  2. Ušetřit 400 tis pro dítě a dát mu je v jeho 18ti letech.
  3. V 60 letech mít dost, aby už nemuseli chodit do práce, nebudou-li chtít – na rentu cca 25 tis měsíčně (15 tis z nájmu, 10 tis z úspor) potřebují alespoň 3 miliony.  

Pět čtyřčlenných skupin/rodin dává hlavy dohromady nad rodinnou finanční situací - příjmy 38 500, výdaje 29 000, z toho 13 000 měsíčně činí nájem. K tomu úspory 250 000, a půjčka 50 000 úročená 2% p.m..

„Asi musíme mít pojištění. Kolik to stojí?“ „Já bych určitě spořila ve stavebním spoření. Jak to funguje? Kolik tam dáme? Proč je tady zvlášť pro muže a ženu?“ „A budeme investovat?“ „Ty ses zbláznil. Co když to klesne? Raději vše na termíňák, to je jistota ne? Nese 7% za 3 roky, radši to dáme všechno tam! …“ „A co tu půjčku? Neměli bychom ji splatit? Zas 2% není moc, tak si ji ještě necháme?“ „Jasně, a splatíme ji, až budeme mít víc peněz.“

Gong, transakce jsou u konce a jdeme na událost.

Ujel vám vozík s nákupem, nabral ho kolem jedoucí Mercedes. Škoda činí 100 tisíc. Ovšem máte-li pojištěnou odpovědnost, zaplatí škodu pojišťovna.

„Co? Kde? To snad ne! Já ti to říkala! Kde to teď vezmeme?“ Cože? Z termíňáku nelze? Vybrat stavebko nejde hned a znamená to přijít o státní příspěvek? Pak zbývají jen podílové listy. Ale nemáme jich dost. Zbytek si půjčíme, 2% jsou v pohodě.“

Dění na trzích mění ceny podílových listů. Dluhopisy a akcie jsou dražší ale dají se i za víc prodat.

3 roky uplynuly jako voda a rodiny jdou k výplatě. Spoření a investice něco málo vydělaly, nesplacená půjčka stoupne na jednou tolik.

Situace rodin se mění ...

Jedni splácejí půjčku, jiní dopojišťují, další vybírají co dalšího/lepšího využít pro získané peníze.  

Další událostí je volba. Možnost investovat do úsporných technologií 60 tisíc a díky tomu ušetřit 500 měsíčně na výdajích za energie.

Rodiny šumí, některé počítají (je už také třeba počítat s hotovostí na bydlení), 2 rodiny se rozhodují pro a platí 60tis … Vyplatí se jim to? To záleží na tom, jak tu úsporu zhodnotí … diskutujeme o tom (zbývá 27 let, co vydělá víc? 60tis uložených jednorázově při 4% p.a. zhodnocení nebo 500 měsíčně ukládaných při 4% p.a. zhodnocení?).

Některé rodiny si berou hypotéku dříve, jiné později na nižší částku.

V dalším kole muž mění zaměstnání. Rodinu to stojí 66 tisíc, příjem roste a zbylé rodiny si řeší bydlení. „Použijeme peníze ze stavebního spoření? Nebo radši z investic?“ „Ne investice ne, ty jsou na děti.“ „No ale co ta renta? To nedáme.“

A to ještě netušíme, že nás potká nemoc, úraz, dědictví, zloděj, ale i dovolená, prodej sbírky známek a nějaká ta výhra.

A finanční trhy jdou svou vlastní cestou růstů a poklesů.

A už je to tu. Poslední kolo ve věku 60 let a konečný součet!

Rodiny sčítají peníze, kartičky, uspořené peníze, odečítají hypotéku, nemají-li ji splacenou.

Výsledky píší na tabuli. Jakmile jsou tam všichni, známe vítěze.

Nejlepšího výsledku dosahují Babišovi 3,65 milionu a jejich rada zní: zvládnout začátek - splatit dluh, mít dostupnou rezervu, pojistit se, hypotéku vzít co nejdříve a investovat.

Přes 3 miliony se dostávají ještě Mariančukovi. Hodnotí, že hráli víc na jistotu.

Buddenbrookovým chybí 90 tisíc, Novákovým necelých 300 tisíc, příště by šli do hypotéky dřív a hned pojistili odpovědnost.

Nováčkovým chybí 1,8 milionu, ví přesně, že doplatili na zloděje. Přišli o 400 tisíc, ale získali cennou zkušenost. 

Shrnutí, dojmy, poznatky se shodují:   

„Byla to zábava, všichni jsme se zapojili. A zároveň to bylo praktické. Na dluhy a investice se od dneška budu dívat jinak.“ „To je opravdu možné, že ty půjčky stojí tolik?“

Odjíždíme se skvělým pocitem. 20 mladých se zamyslelo nad penězi v životě. Kdyby jednomu z nich to pomohlo vyhnout se zbytečným dluhům a získávat víc pro sebe, jsme spokojení. Zároveň jsme přesvědčeni, že jich bude víc.  

Děkujeme za podporu!

Za ABCfv

Martina Václavíková

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES